«Κι εμείς κύριε πρόεδρε θα αποχωρήσουμε ως ένδειξη διαμαρτυρίας στο ότι δεν μας αφήνουνε να κάνουμε κάποιες ερωτήσεις κάποιοι. Και για το μικρόφωνο. Νομίζω ότι γεννήθηκα στην πατρίδα της δημοκρατίας».
![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2023/08/kexagias-anesths-oikodiaxeirish-2b.jpg)
Τα παραπάνω είπε ο κύριος Κλεάνθης Μανδαλιανός, αμέσως μετά τη δήλωση της κυρίας Μανούκα ότι η παράταξή της αποχωρεί από τη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Κορδελιού Ευόσμου της 21ης Φεβρουαρίου 2024.
Η παράταξη Μανδαλιανού αποχώρησε γιατί η διοίκηση δεν τους άφησε να κάνουν τις ερωτήσεις που ήθελαν και για το γεγονός ότι έκλεισε το μικρόφωνο της κυρίας Μανούκα.
«Εάν η αντιπολίτευση επί διοίκησης Μανδαλιανού λειτουργούσε έτσι, τέσσερα χρόνια με άδειο Δημοτικό Συμβούλιο θα ήμασταν» σχολίασε καυστικά ο αντιδήμαρχος Διοικητικών Υπηρεσιών, Βασίλης Βόγγαλης, και είχε απόλυτο δίκιο. Η διοίκηση Μανδαλιανού έφτανε και στους δυόμιση μήνες χωρίς διαδικασία ερωτήσεων/τοποθετήσεων και αυτά όχι στο δεύτερο μήνα της θητείας της, αλλά μετά τα δύο χρόνια της θητείας της.
Προφανώς η παράταξη Μανδαλιανού και ο ίδιος ο επικεφαλής της θεωρούνε ότι ξεχάστηκαν τα καμώματά τους όσον αφορά τη διαδικασία των ερωτήσεων/τοποθετήσεων και με περίσσιο θράσος αποχώρησαν γι’ αυτό που οι ίδιοι είχαν κάνει καθεστώς, αποχώρησαν καταδικάζοντας προφανώς τη δική τους πρακτική. Η παράταξη Μανδαλιανού, η οποία ως διοίκηση απέφευγε τη διαδικασία των ερωτήσεων/τοποθετήσεων όπως ο διάολος το λιβάνι, κατήγγειλε τη διοίκηση Αλεξανδρίδη γι’ αυτό ακριβώς το ζήτημα και ενώ ο πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου, Δημήτρης Κεραμιδάς, είχε δεσμευτεί ότι θα μελετήσει το νόμο για να δει πώς θα γίνεται η διαδικασία των ερωτήσεων/τοποθετήσεων.
Τι άλλο θα ακούσουμε και τι άλλο θα δούμε από την παράταξη Μανδαλιανού;
Κιμ. Ο.