Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΑθλητισμόςΝέο ρεκόρ στον Κλασικό Μαραθώνιο

Νέο ρεκόρ στον Κλασικό Μαραθώνιο

Συνολικά 13.000 άνθρωποι, σύμφωνα με τις δηλώσεις συμμετοχής, έτρεξαν την Κυριακή 9 Νοέμβρη στην κλασική διαδρομή του Μαραθώνιου και 9.000 δρομείς όλων των ηλικιών στους δρόμους 5 και 10 χιλιομέτρων, που διεξήχθησαν στο κέντρο της Αθήνας. Έλαβαν μέρος γνωστοί αθλητές από πολλές χώρες του κόσμου, ενώ ο Φέλιξ Κάντι ήταν ο μεγάλος νικητής του Κλασικού Μαραθωνίου 2014, τερματίζοντας πρώτος στο Καλλιμάρμαρο με ρεκόρ αγώνα.

Ο μεγάλος δρομέας κάλυψε τη διαδρομή σε 2:10:37, που αποτελεί ρεκόρ αγώνα, κατεβάζοντας κατά 19 δευτερόλεπτα το χρόνο. Δεύτερος τερμάτισε ο Ράιμοντ Μπετ και τρίτος ο Τσομπέι. Ο περσινός νικητής του Μαραθωνίου, Χίλαρι Γέγκο, τερμάτισε στην τέταρτη θέση.

Η διοργάνωση του 32ου Μαραθωνίου της Αθήνας ξεκίνησε χθες με την Αφή της Φλόγας, που έλαβε χώρα στο Μαραθώνα.