Στο Χριστουγεννιάτικο χωριό που ΘΑ έκανε ο δήμος Κορδελιού Ευόσμου, αλλά δεν έφτανε ο χρόνος για να το κάνει, είχε σκοπό να κάνει ο απερχόμενος δήμαρχος την τελετή παράδοσης του δήμου στον νεοεκλεγέντα δήμαρχο Λευτέρη Αλεξανδρίδη.
![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2023/08/kexagias-anesths-oikodiaxeirish-2b.jpg)
«Σκόπευα σ’ αυτό το Χριστουγεννιάτικο χωριό, στις εκδηλώσεις που θα γίνουνε, επίσημα να ανεβούμε πάνω και να σας παραδώσω το δήμο, γιατί τελειώνει κι η χρονιά και να σας παραδώσουμε το δήμο, να πούμε επίσημα ότι παίρνετε το δήμο και είσαστε ο νέος δήμαρχος, καλή επιτυχία και ούτω καθεξής», είπε συγκεκριμένα ο απερχόμενος δήμαρχος Κορδελιού Ευόσμου.
Κρίμα λοιπόν που δεν θα μπορέσει να γίνει το Χριστουγεννιάτικο χωριό, ώστε ο κύριος Μανδαλιανός να παραδώσει εκεί επίσημα τον δήμο στον κύριο Αλεξανδρίδη. Κρίμα που η τελετή παράδοσης παραλαβής του δήμου Κορδελιού Ευόσμου δεν θα λάβει χώρα ανάμεσα σε καρουζέλ, συγκρουόμενα αυτοκινητάκια, μπύρες, τσικουδιές, μελομακάρονα, κουραμπιέδες.
Είναι όμως δυνατόν η τελετή παράδοσης παραλαβής του δήμου να γίνει εν μέσω του χορού των Μωμόγερων, με τη νύφη να συμβολίζει τη δημαρχία. Θα αρπάζει ο κύριος Μανδαλιανός τη νύφη στον ώμο και θα τρέχει να την πάρει μακριά, θα τρέχει από πίσω του ο κύριος Αλεξανδρίδης για να την ανακτήσει και να τη γυρίσει πίσω, θα τρέχει πίσω από τον Αλεξανδρίδη ο γέρος, πίσω από τον γέρο η γρέα και πίσω απ’ όλους ο διάβολος! Μια τέτοια παράδοση παραλαβή της δημαρχίας πρέπει να οργανωθεί, αντάξια της δημαρχίας που ζήσαμε επί τέσσερα χρόνια.
Σ.
Χριστουγεννιάτικο χωριό στο δήμο Κορδελιού Ευόσμου εν μέσω βαριάς δυσοσμίας