Πραγματοποιήθηκε για άλλη μια χρονιά με επιτυχία η Ετήσια Τακτική Γενική Συνέλευση των μελών της Ένωσης Συντακτών Επαρχιακού Τύπου, το Σάββατο 4 Φεβρουαρίου 2023, στην αίθουσα εκδηλώσεων της Εταιρίας Ελλήνων Λογοτεχνών (Γενναδίου 8, 7ος όροφος Αθήνα).
![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2023/08/kexagias-anesths-oikodiaxeirish-2b.jpg)
Το παρόν έδωσαν πολλά μέλη από διάφορες περιοχές της Ελλάδας, αλλά και μέλη που συνδέθηκαν μέσω της πλατφόρμας zoom.
Στη φετινή Γενική Συνέλευση, προήδρευσε ο Γιώργος Στάθης και στη θέση γραμματέα, ανταποκρίθηκε αποτελεσματικά η Αναστασία Πουλοπούλου.
Πλούσιο το έργο του απολογισμού για το 2022, το οποίο εκ μέρους του Διοικητικού Συμβουλίου παρουσίασε στα μέλη ο πρόεδρος Γεώργιος Κουλουράς. Επίσης παρουσίασε και τον προγραμματισμό των δραστηριοτήτων της Έ.Σ.Ε.Τ. για το 2023, το οποίο είναι ιδιαίτερο, καθώς η Ε.Σ.Ε.Τ. συμπληρώνει 60 χρόνια συνεχούς δράσης.
Τον οικονομικό απολογισμό έκανε η ταμίας Τάνια Δούλαλα ενώ η πρόεδρος της Ελεγκτικής Επιτροπής Μαρία Βαλσαμοπούλου, διάβασε την Έκθεση Ελέγχου της Ελεγκτικής Επιτροπής για το έτος 2022 (έσοδα – έξοδα) .
Μετά την ομόφωνη έγκριση του απολογισμού του 2022 και του προγραμματισμού για το 2023 μέσα σε ζεστό και ευχάριστο κλίμα έγινε η κοπή της βασιλόπιτας με ανταλλαγές ευχών μεταξύ των μελών. Φέτος το φλουρί και το δώρο της Ε.Σ.Ε.Τ. κέρδισε η τυχερή Αναστασία Πουλοπούλου.
Δελτίο τύπου της Ένωσης Συντακτών Επαρχιακού Τύπου