Ο κ. Αντιδήμαρχος Παιδείας του Δήμου μας, αρχές Νοεμβρίου, ανέφερε πως το 24ο Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου είναι έτοιμο να υποδεχτεί τους μαθητές μας και το μόνο που απομένει, είναι η σύνδεση του ηλεκτρικού ρεύματος, για να γίνει η παραλαβή του. Επίσης ανέφερε για πιέσεις που ασκεί ο Δήμος στη ΔΕΔΔΗΕ, για να μην καθυστερήσει η σύνδεση, αλλά δεν προχωράει η υλοποίηση του έργου και δεν μπορεί να παραδοθεί.
![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2023/08/kexagias-anesths-oikodiaxeirish-2b.jpg)
Τότε είχα θέσει διάφορα ερωτήματα, στο άρθρο με τίτλο «Όχι άλλα μαθήματα κάτω από κερκίδες!», σχετικά με την αναφορά αυτή, γιατί είναι πολύ σημαντικό θέμα η λειτουργία ενός επιπλέον σχολείου, στο Δήμο μας, που ταλαιπωρείται τόσο πολύ στις σχολικές υποδομές.
Μεταξύ άλλων, ένας από τους πολλούς προβληματισμούς που ανέφερα, είναι «Όντως απομένει, πλέον, μόνο η σύνδεση του ηλεκτρικού ρεύματος για να παραδοθεί το Σχολείο ή θα προκύψει και τίποτα καινούριο για να δικαιολογηθεί τυχόν νέα καθυστέρηση;» και κατέληγα το άρθρο «ελπίζουμε αυτή η σύνδεση, να μην τραβήξει μακριά. Δεν θέλουμε να σκεφτούμε, πως θα φτάσουμε στις διακοπές των Χριστουγέννων, για να «εκμεταλλευτεί» ο Δήμος και το κλείσιμο των σχολείων και πάμε για παράδοση από Ιανουάριο!».
Θα πρέπει να τονίσουμε, πως η τοποθέτηση χελώνας από τη ΔΕΔΔΗΕ, έκανε όχι μία ημέρα ή μία εβδομάδα, αλλά σχεδόν δύο μήνες, από την δήλωση του κ. Αντιδημάρχου!
Κι εδώ γεννιούνται πολλά ερωτηματικά
- Γιατί πέρασαν σχεδόν δύο μήνες από τη δήλωση του Αντιδημάρχου Παιδείας, για να γίνει η σύνδεση του ηλεκτρικού ρεύματος;
- Ποιες οι πιέσεις και πως μπορούν να αποδειχθούν αυτές;
- Για να πέρασαν δύο μήνες για να γίνει η σύνδεση, υπήρξε κάποιος επιπλέον λόγος που δικαιολογούν αυτή την καθυστέρηση;
- Αν δεν υπήρξε κάποιος επιπλέον λόγος, είναι ευχαριστημένη η Δημοτική Αρχή για το αποτέλεσμα των πιέσεων ή δείχνει το αποτέλεσμα πως αν υπήρξαν πιέσεις, δεν τις υπολόγισαν οι υπόλοιποι στα σοβαρά;
- Πλέον αναφέρεται πως η 10η Ιανουαρίου είναι η καταλυτική ημερομηνία. Μπορεί η Δημοτική Αρχή να δεσμευτεί πως θα λειτουργήσει άμεσα το Σχολείο;
- Αν δεν λειτουργήσει άμεσα, τις επόμενες ημέρες δηλαδή, θα πρέπει να υποθέσουμε πως υπάρχει και κάτι άλλο;
Δεν θέλουμε να υποθέσουμε τίποτα, ούτε να καθυστερήσει άλλο η λειτουργία του Σχολείου. Πρέπει να τελειώσει όσο πιο γρήγορα μπορεί η ταλαιπωρία των μαθητών και των γονέων, όσο αφορά το θέμα αυτό.
Θα κλείσω με τρεις τοποθετήσεις, που θεωρώ πως προφανώς δεν διαφωνεί κανείς σε αυτό.
- Οι κερκίδες δεν μπορούν να είναι σχολεία!
- Η σύνδεση του ηλεκτρικού ρεύματος, δεν μπορεί να κάνει δύο μήνες, πόσο μάλλον όταν πρόκειται για παράδοση Σχολείου.
- Πρέπει ο κάθε ένας που λέει, γράφει ή τοποθετείται επίσημα, εκπροσωπώντας τη Δημοτική Αρχή, να είναι λακωνικός και το έργο να μιλάει αντί για αυτόν. Όχι να υπάρχουν αναφορές που «ξεχνούν» δεδομένα, με «ανακολουθίες» ή μεταθέτοντας τις ευθύνες σε άλλους (στη προκειμένη στη ΔΕΔΔΗΕ) χωρίς να μπαίνει ο παράγοντας «ολιγωρία» στο κάδρο.
Τσιότσος Αθανάσιος