![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2021/02/dhmarxeio-plateia-eyosmoy-3.jpg)
Όταν στα προβλήματα που είχε δημιουργήσει στη φιλαρμονική η διοίκηση του δήμου Κορδελιού Ευόσμου φρόντισε να φορτώσει και αχαρακτήριστες κουβέντες σε βάρος του αρχιμουσικού αλλά και των εκτελεστών της φιλαρμονικής, η περιφορά του Επιταφίου του Ιερού Ναού του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου, του κεντρικού Ιερού Ναού του δήμου, με τηλεβόα αντί με φιλαρμονική φάνταζε λογική συνέπεια.
![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2023/08/kexagias-anesths-oikodiaxeirish-2b.jpg)
Εικόνα που δεν αρμόζει στο δεύτερο μεγαλύτερο δήμο της Βόρειας Ελλάδας, αλλά δυστυχώς αυτή η εικόνα είναι άλλο ένα κατόρθωμα της διοίκησης Μανδαλιανού. Το γεγονός ότι η διοίκηση του δήμου και συγκεκριμένα άτομα από αυτήν θα έπρεπε να είχαν φροντίσει η περιφορά του Επιταφίου να γίνει με την παρουσία της φιλαρμονικής αλλά αντί γι’ αυτό κουβαλούσαν τον Επιτάφιο, είναι μια ακόμα προσπάθεια η φωτογραφία να καλύψει την ουσία.
Μέσα σε ένα μήνα ο Ιερός Ναός του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου χρειάστηκε να ψάξει δύο φορές τη λύση σε τηλεβόα πάνω σε αυτοκίνητο με cd. Την πρώτη ήταν η περιφορά της εικόνας του Ναού και τη δεύτερη ο Επιτάφιος. Ευτυχώς κατά την περιφορά του Επιταφίου η διοίκηση του δήμου δεν έψαξε τη λύση σε εισαγόμενους μουσικούς, όπως είχε κάνει κατά την παρέλαση της 25ης Μαρτίου.
Σ.
Ο αρχιμουσικός της Φιλαρμονικής Κορδελιού Ευόσμου απαντάει σε όλους και για όλα