![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2015/11/dhmarxeio-kordeliou-eyosmou-3.jpg)
Τελικά η επιμονή της αντιπολίτευσης για τα ανταποδοτικά τέλη είχε θετικό αποτέλεσμα για τους κατοίκους του δήμου. Η μείωση των ανταποδοτικών τελών από 5% πήγε στο 10% και οι ευπαθείς ομάδες απαλλάχτηκαν πλήρως από τα Δημοτικά Τέλη με βάση εισοδηματικά κριτήρια. Τελικά η αντιπολίτευση δεν είχε πρόθεση να μην βοηθήσει την ψήφιση των Ανταποδοτικών Τελών κατά τη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου της 24ης Νοεμβρίου 2021, ούτε είχε σκοπό να «χαλάσει» τη συνεδρίαση. Τελικά η αντιπολίτευση είχε πρόθεση να βοηθήσει τους δημότες με περαιτέρω μείωση των Δημοτικών Τελών και το πέτυχε.
![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2023/08/kexagias-anesths-oikodiaxeirish-2b.jpg)
Κιμ. Ο.