![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2021/07/koinwniologia-2.jpg)
Δηλαδή το πώς θα διαπαιδαγωγηθούν άνθρωποι για να σέβονται την ανθρώπινη ζωή και να μην την αφαιρούν, είναι ατομική ευθύνη των μανάδων; Μήπως είναι και του παπά της ενορίας και του κατηχητικού; Δεν είναι ευθύνη μιας πολιτείας και μιας υπουργού Παιδείας που αφαιρούν το μάθημα της κοινωνιολογίας από το σχολείο; Δεν είναι ευθύνη μιας πολιτείας και μιας υπουργού Παιδείας που θεωρούν την επιχειρηματικότητα σπουδαιότερη από την κοινωνιολογία; Δηλαδή λύσαμε και το πρόβλημα της εγκληματικότητας ρίχνοντας το βάρος στην ατομική ευθύνη των μανάδων; Μία ακόμα υπόθεση που δεν έχει καμία ευθύνη το κράτος, αλλά μόνο οι μανάδες των εγκληματιών; Μήπως τελικά πρέπει να αρχίσουμε τα ψυχοφάρμακα με αυτά που ακούμε; Μήπως τελικά αυτή η ιστορία της ατομικής ευθύνης καταντάει κακόγουστο ανέκδοτο;
![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2023/08/kexagias-anesths-oikodiaxeirish-2b.jpg)
Ραφαήλ Βασιλειάδης