![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2017/09/podosfairo-mpala.jpg)
Παρακολουθώντας το Euro 2020 χωρίς φωνή εξασφαλίζεις τα νεύρα σου από διάφορες υπερεντάσεις και ασθένειες.
![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2023/08/kexagias-anesths-oikodiaxeirish-2b.jpg)
Χθες κατά τη διάρκεια του αγώνα μεταξύ της Πορτογαλίας και του Βελγίου, ένας Πορτογάλος παίχτης έκανε ένα σκληρό τάκλιν από πίσω με τα δύο πόδια σ’ έναν παίχτη του Βελγίου. Ο παίχτης του Βελγίου έπεσε κάτω σφαδάζοντας και ο διαιτητής χρέωσε τον παίχτη της Πορτογαλίας με κίτρινη κάρτα. Ο παίχτης της Πορτογαλίας άρχισε να χοροπηδάει διαμαρτυρόμενος, ενώ ο καλός Έλληνας σχολιαστής έκρινε ότι όχι μόνο δεν ήταν κίτρινη κάρτα, αλλά δεν ήταν και φάουλ!! Γιατί;! Γιατί ο Πορτογάλος παίχτης, πριν διαλύσει τον αντίπαλο, βρήκε την μπάλα! Ο Βέλγος παίχτης λίγη ώρα αργότερα αποχώρησε από το παιχνίδι εξαιτίας του σκληρού μαρκαρίσματος.
Εάν ήμουν στη θέση του διαιτητή:
- Θα χρέωνα με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον παίχτη της Πορτογαλίας μόλις διαμαρτυρήθηκε και θα τον απέβαλα. Έτσι κι αλλιώς για το χτύπημα θα μπορούσε να δοθεί και απευθείας κόκκινη.
- Θα έδινα απευθείας κόκκινη στον καλό Έλληνα σχολιαστή για τα όσα είπε όσον αφορά το σκληρό μαρκάρισμα. Η αλήθεια είναι ότι λίγο αργότερα προσπάθησαν να ανασκευάσουν το απαράδεκτο σχόλιο και να σώσουν την κατάσταση, αλλά δεν σωζόταν με τίποτα καθώς ο Βέλγος αποχωρούσε κουτσαίνοντας.
- Θα παρέδιδα τη σφυρίχτρα και θα αρνιόμουν να διαιτητεύσω ξανά όσο υπάρχουν παίχτες που διαμαρτύρονται ακόμα και μετά από ένα τέτοιο χτύπημα και όσο υπάρχουν σχολιαστές που πιστεύουν πως ο αμυνόμενος αν ακουμπήσει πρώτα την μπάλα κατόπιν έχει δικαίωμα ζωής και θανάτου πάνω στον αντίπαλο!
Β.Χ.