![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2019/06/dhmarxeio-kordelioy-evosmoy-kontino.jpg)
Κατά τη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Κορδελιού Ευόσμου της 27ης Ιανουαρίου 2021, ο δήμαρχος Κλεάνθης Μανδαλιανός σε στιχομυθία που είχε με τον δημοτικό σύμβουλο Λεωνίδα Ναθαναηλίδη, διαβεβαίωσε το σώμα ότι δεν έχει γίνει καμία χορηγία προς τον δήμο από την Elpedison.
![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2023/08/kexagias-anesths-oikodiaxeirish-2b.jpg)
Αφορμή για τη στιχομυθία αποτέλεσε ένα πανό, το οποίο κρεμάστηκε στο κάγκελα του προαυλίου του 1ου δημοτικού σχολείου Ελευθερίου Κορδελιού. Ο κύριος Ναθαναηλίδης, από το συγκεκριμένο πανό ορμώμενος, ρώτησε αν έγινε κάποια χορηγία και απευθυνόμενος στη διοίκηση είπε χαρακτηριστικά «θα σας κόψουμε τα πόδια» στην περίπτωση που η διοίκηση δεχτεί τέτοια χορηγία, την ώρα που οι κάτοικοι πνίγονται στη δυσοσμία.
Ο δήμαρχος Κλεάνθης Μανδαλιανός απάντησε πως δεν υπάρχει τέτοια χορηγία, αφού πρώτα είπε ότι δεν του άρεσε η έκφραση του κυρίου Ναθαναηλίδη περί του κόψιμου των ποδιών και δεν την ανέχεται ούτε από τους γονείς του. Ο κύριος Μανδαλιανός, αναφερόμενος στην περίπτωση να έχει δεχτεί χορηγία ο δήμος, είπε απευθυνόμενος στον κύριο Ναθαναηλίδη πως «εάν πραγματικά διαπιστώσετε ότι υπάρχει κάτι τέτοιο, να μας κόψετε τα πόδια, μεταφορικά όπως το είπατε».
Τελικά η διοίκηση του δήμου Κορδελιού Ευόσμου μια χαρά πήρε τη χορηγία και μάλιστα Μεγάλη Εβδομάδα του 2021, τρεις μήνες μετά τη διαβεβαίωση του δημάρχου ότι δεν πρόκειται ο δήμος να δεχτεί μια τέτοια χορηγία!