![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2021/01/stratopedo-ziaka-4.jpg)
Το παρακάτω πολύ καυστικό σχόλιο στο facebook, για την περίπτωση να γίνει Μητροπολιτικό πάρκο το στρατόπεδο Ζιάκα, έκανε η Μαρίνα Σαμαρτζίδου-Βότση, ενεργό μέλος του οικολογικού κινήματος του δήμου Κορδελιού Ευόσμου:
![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2023/08/kexagias-anesths-oikodiaxeirish-2b.jpg)
«Σιγά μην ασχοληθούν με το Ζιάκα. Με τόση μπόχα, τι πάρκο να φτιάξουν ; Πρέπει πρώτα να λύσουν το πρόβλημα της ατμοσφαιρικής ρύπανσης κι επειδή αυτό δεν θέλουν να το λύσουν, ποτίζουν άλλες αυλές ενώ η δική τους διψάει. Έπειτα μια τόσο μεγάλη έκταση όπως του Ζιάκα μπορεί να τη χρησιμοποιήσει ο “καλός” μας γείτονας…»
Τα. Σ.