![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2020/11/freatio-akadhmoy-eyosmos-anwthen-perifereiakhs-2.jpg)
Σε εξέλιξη βρίσκεται η διαδικασία προμήθειας και τοποθέτησης καλυμμάτων φρεατίων άνωθεν του Περιφερειακού, τα οποία είχαν κλαπεί με αποτέλεσμα να αποτελούν εστίες κινδύνου.
![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2023/08/kexagias-anesths-oikodiaxeirish-2b.jpg)
Συγκεκριμένα, είχαν αποσπαστεί 150 καλύμματα, με τα φρεάτια να παραμένουν εκτεθειμένα στα φερτά υλικά σε περιπτώσεις βροχοπτώσεων και ταυτοχρόνως να συνιστούν παγίδες για πεζούς και διερχόμενα οχήματα.
Ο Δήμος Κορδελιού-Ευόσμου τοποθέτησε τα πρώτα 26 που παρελήφθησαν και άμεσα αναμένεται η αποκατάσταση και των υπολοίπων.
Ειδικά καλύφθηκαν δεκαεφτά φρεάτια στην οδό Ακαδήμου, τέσσερα στην οδό Ωκεανού, τρία στην οδό Ολυμπιάδος και δύο στην προέκταση της οδού Παπάγου.
Στις 29 Οκτωβρίου η «Αγκίδα» είχε γράψει για το συγκεκριμένο πρόβλημα. Τα αντανακλαστικά της διοίκησης του δήμου ήταν άμεσα για να επιλυθεί το πρόβλημα.