![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2016/12/evosmos-dhmarxeio.jpg)
Η κοινότητα Ευόσμου αναγνωρίστηκε ως δήμος στις 19 Ιουνίου 1972 από την Δικτατορία. Το πρώτο δημοτικό συμβούλιο του Ευόσμου ήταν διορισμένο όπως και ο δήμαρχος Σάββας Δανιηλίδης από τη Δικτατορία. Το διορισμένο δημοτικό συμβούλιο συνεδρίασε για πρώτη φορά τον Φεβρουάριο του 1973. Το πρώτο αιρετό δημοτικό συμβούλιο και ο πρώτος αιρετός δήμαρχος Σταμάτης Διονυσίου, ανέλαβαν καθήκοντα την 1η Ιουνίου 1975.