![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2020/02/ieros-naos-agioy-athanasioy-eyosmoy.jpg)
Ο Ιερός Ναός του Αγίου Αθανασίου άρχισε να ανεγείρεται το 1817 ή σύμφωνα με μια άλλη εκδοχή το 1812 και αποπερατώθηκε το 1819. Ο ναός είναι το σύμβολο του Ευόσμου και αποτελούσε το λογότυπο του δήμου Ευόσμου. Είναι ο παλιότερος σωζόμενος μεταβυζαντινός ναός της Δυτικής Θεσσαλονίκης, γι’ αυτό και ανακηρύχτηκε με υπουργική απόφαση ιστορικό διατηρητέο μνημείο. Ο ρυθμός του ναού είναι τρίκλιτη βασιλική με ξύλινη δίρριχτη στέγη και ξύλινο περίστωο. Το καμπαναριό του ναού δεν είναι ενσωματωμένο στον ναό και έχει επιγραφή με την ημερομηνία 1920. Ο άμβωνας, το ξυλόγλυπτο τέμπλο και οι τοιχογραφίες διασώζονται όπως ήταν στα πρώτα χρόνια του ναού.