![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2018/03/nero-diakoph-6.jpg)
Μέσω αγωγού που υδροδοτεί την περιοχή των Πεύκων, αναμένεται να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα υδροδότησης, που παρατηρείται τις τελευταίες μέρες σε πολλά νοικοκυριά στο Φίλυρο του δήμου Πυλαίας – Χορτιάτη. Αυτό το σχέδιο παρουσίασε η Εταιρεία Ύδρευσης και Αποχέτευσης Θεσσαλονίκης (ΕΥΑΘ), στη σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε χτες, μετά από παρέμβαση του προϊσταμένου της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Θεσσαλονίκης.
![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2023/08/kexagias-anesths-oikodiaxeirish-2b.jpg)
Το πρόβλημα με τις πολύωρες διακοπές στην υδροδότηση του οικισμού του Φιλύρου αποδίδεται στην έλλειψη διαθέσιμων ποσοτήτων νερού. Η παροχή νερού στο Φίλυρο ενισχύεται από δεξαμενή της ΕΥΑΘ στα Πεύκα, κατόπιν συμφωνίας. Ωστόσο, λόγω της μεγάλης κατανάλωσης, η παροχή από τη συγκεκριμένη δεξαμενή διακόπηκε και έτσι η ΔΕΥΑ Πυλαίας – Χορτιάτη είναι αναγκασμένη να προχωρά σε διακοπές στην υδροδότηση καθώς δεν επαρκεί η διαθέσιμη ποσότητα υδάτων.