Τρίτη, 22 Οκτωβρίου, 2024
ΑρχικήΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ-ΕΥΟΣΜΟΥΆδικη πρώτη ήττα για την ΑΕ Ευόσμου – Δεν της δόθηκε καθαρό...

Άδικη πρώτη ήττα για την ΑΕ Ευόσμου – Δεν της δόθηκε καθαρό πέναλτι

Η ΑΕ Ευόσμου, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής, έκανε την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής, η οποία ήρθε με άδικο τρόπο, αφού αφενός έχασε σημαντικές ευκαιρίες και αφετέρου δεν της δόθηκε καθαρό πέναλτι.

Ο ΑΟ Χανιώτης ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και είχε δοκάρι με τον Φράγκο μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 10ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μετά από σοβαρό λάθος της άμυνας της ΑΕ Ευόσμου, όταν τρεις παίχτες βρέθηκαν να μαρκάρουν τον παίχτη του Α.Ο. Χανιώτη που έδωσε στην ασίστ, αφήνοντας αμαρκάριστο τον Τσέρα που σημείωσε το τέρμα.

Στο 28ο λεπτό η ΑΕ Ευόσμου έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Καρατζάογλου που πλάσαρε άουτ σε τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, μετά από εκπληκτική βαθιά μπαλιά.

Νωρίτερα η ΑΕ Ευόσμου έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία με δοκάρι, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ξανθόπουλου.

Ο διαιτητής, ενώ ήταν μπροστά στη φάση, δεν έδωσε καθαρό πέναλτι όταν, σε βαθιά μπαλιά του Βασιλόπουλου από την άμυνα της ΑΕ Ευόσμου, έγινε λάθος απόκρουση της μπάλας από παίχτη του ΑΟ Χανιώτη, πράγμα που ανάγκασε τον τερματοφύλακά του να ανατρέψει τον Καρατζάογλου, ο οποίος κινήθηκε προς την πορεία της μπάλας.

Η ήττα έφερε την ΑΕ Ευόσμου στην 13η θέση του 1ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει τίποτα, αφού η ομάδα απέχει μόλις 6 βαθμούς από τον πρωτοπόρο και όπως έχει τονίσει ο προπονητής της ΑΕ Ευόσμου, Γιώργος Τσουκαλίδης, όλες οι ομάδες μπορούν να κερδίσουν κάθε αντίπαλο και να χάσουν από κάθε αντίπαλο.

Η ΑΕ Ευόσμου, έχοντας δεχτεί μόλις 2 τέρματα σε 5 αγώνες, έχει την καλύτερη άμυνα του 1ου ομίλου μαζί με τον Ηρακλή Αμμουδιάς, τον Απόλλων Καλαμαριάς και τον Πανθρακικό. Το πρόβλημα της ΑΕ Ευόσμου μέχρι στιγμή εντοπίζεται στην επίθεση, η οποία δεν είναι παραγωγική.

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα έκανε ο πρωτοπόρος Απόλλων 1960 Κρύας Βρύσης, ο οποίος έχασε με 2-1 στην έδρα του ΜΓΣ Ορέστη Ορεστιάδας. Αήττητες στον 1ο όμιλο της Γ’ Εθνικής παραμένουν οι ομάδες του Ηρακλή Αμμουδιάς, του Νέστου Χρυσούπολης και του Πανθρακικού.