Βλέπεις ορισμένα πράγματα και δεν μπορεί να μη θυμηθείς τον Ελληνικό Κινηματογράφο.
![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2023/08/kexagias-anesths-oikodiaxeirish-2b.jpg)
Βλέπεις έναν υποψήφιο δήμαρχο να καλωσορίζει έναν υποψήφιο δημοτικό σύμβουλο, πηδάς όρθιος και αρχίζεις να φωνάζεις σε ρόλο Διονύση Παπαγιαννόπουλου: «Η μαγκούρα στη Βουλή! Γκόρτσος! Γκόρτσος!»
Βέβαια ο Κοσμάς ο Σκούταρης εννοούσε πως η μαγκούρα του θα επέβαλε στη Βουλή τα «θέλω» της εκλογικής του περιφέρειας. Η μαγκούρα στο Δημοτικό Συμβούλιο Κορδελιού Ευόσμου δεν θα χρησιμοποιηθεί για επιβολή, αλλά για στήριξη!!
Β. Τριαντ.