![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2018/11/katharistria-sxoleio.jpg)
Ο δήμαρχος Κορδελιού Ευόσμου έδωσε συνέντευξη στο τηλεοπτικό κανάλι «pella» και ρωτήθηκε αν στο άνοιγμα των σχολείων υπήρξε κάποιο πρόβλημα. Ο κύριος Κλεάνθης Μανδαλιανός απαντώντας αναφέρθηκε στις σχολικές καθαρίστριες και είπε ότι υπήρχε κάποιο πρόβλημα γιατί υπήρχε ελλιπής αριθμός καθαριστριών εξαιτίας των ανεπαρκών κονδυλίων που αρκούσαν μόνο για 100 καθαρίστριες. Ο δήμαρχος συνέχισε λέγοντας ότι ο δήμος πήρε άλλες είκοσι σχολικές καθαρίστριες οι οποίες θα καλύψουν.
![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2023/08/kexagias-anesths-oikodiaxeirish-2b.jpg)
Αυτό το «θα καλύψουν» το άφησε στον αέρα. Προφανώς ήθελε να πει ότι θα καλύψουν τις ανάγκες, αλλά δεν το είπε γιατί ούτε και ο ίδιος πιστεύει ότι 120 σχολικές καθαρίστριες θα καλύψουν τις ανάγκες των σχολείων στο δήμο Κορδελιού Ευόσμου. Αυτό όμως που συνειδητά δεν είπε ο δήμαρχος είναι ότι καμία από αυτές της 120 καθαρίστριες δεν είναι πλήρους απασχόλησης. Ούτε μία. Και βέβαια ούτε κουβέντα δεν είπε ο δήμαρχος πως για να βγει η δουλειά, οι σχολικές καθαρίστριες πρέπει να δουλεύουν πέρα του ωραρίου τους.
Κιμ. Ο.