![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2021/02/molynsh-rypansh-aeras.jpg)
Η τιμή των αιωρούμενων σωματιδίων PM10 που έδωσε ο σταθμός μέτρησης της ατμοσφαιρικής ρύπανσης του Κορδελιού τη Δευτέρα 3 Ιανουαρίου 2022 ήταν 69 μg/m3.
![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2023/08/kexagias-anesths-oikodiaxeirish-2b.jpg)
Για τα αιωρούμενα σωματίδια PM10 δεν έχει θεσπισθεί όριο συναγερμού. Η οριακή τιμή 50 μg/m3 δεν πρέπει να υπερβαίνεται περισσότερες από 35 φορές το έτος. Αυτή ήταν η πρώτη φορά κατά το 2022 που η τιμή υπερέβη την οριακή τιμή των 50 μg/m3.
Χαρίλαος Ταπαρίδης