![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2021/09/theatro-kordelio-mikhs-theodwrakhs.jpg)
Η Κοινότητα Ελευθερίου Κορδελιού κατά της συνεδρίαση της Δευτέρας 18 Οκτωβρίου 2021 γνωμοδότησε θετικά στο να δοθεί το όνομα του Μίκη Θεοδωράκη στο νέο πολιτιστικό Πολυλειτουργικό κέντρο του Δήμου Κορδελιού-Ευόσμου στην Κοινότητα Ελευθερίου-Κορδελιού. Η ακριβής διατύπωση της απόφασης είναι η παρακάτω:
![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2023/08/kexagias-anesths-oikodiaxeirish-2b.jpg)
«Το συμβούλιο μετά από διαλογική συζήτηση, λαμβάνοντας υπόψη, όσα είπε ο Πρόεδρος, καθώς και τις σχετικές διατάξεις, αποφασίζει ομόφωνα γνωμοδοτεί θετικά στο να δοθεί το όνομα του διεθνούς φήμης σπουδαίου μουσικοσυνθέτη Μίκη Θεοδωράκη στο νέο πολιτιστικό Πολυλειτουργικό κέντρο του Δήμου Κορδελιού-Ευόσμου στην Κοινότητα Ελευθερίου-Κορδελιού, (οδός Μοναστηρίου) ως ελάχιστο φόρο τιμής και αναγνώρισης στο κολοσσιαίο έργο και την προσωπικότητά του».
Την εισήγηση του θέματος έκανε η Λαϊκή Συσπείρωση.
Τα. Σ.