![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2021/07/theatro-kordelio.jpg)
Πρόλαβαν οι δήμοι Θεσσαλονίκης, Νεάπολης-Συκεών, Αμπελοκήπων-Μενεμένης, Παύλου Μελά να μετονομάσουν την οδό Λαγκαδά σε «Λεωφόρο Μίκη Θεοδωράκη». Ίσως θα ήταν καλύτερα να μετονομαστεί, εφόσον δεν υπάρχει κάποιο κόλλημα με το τωρινό όνομα της οδού, η οδός Μοναστηρίου σε «Λεωφόρος Μίκη Θεοδωράκη», αφού το όνομα του παγκόσμιας φήμης μουσικοσυνθέτη θα δώσει ο δήμος Κορδελιού Ευόσμου στο Πολυλειτουργικό Κέντρο που βρίσκεται επί της οδού Μοναστηρίου, σε μια υπερσύγχρονη θεατρική σκηνή, σ’ ένα πραγματικό κόσμημα για όλο το πολεοδομικό συγκρότημα της Θεσσαλονίκης.
![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2023/08/kexagias-anesths-oikodiaxeirish-2b.jpg)
Βασίλης Νταρ.