![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2021/05/dysosmia-5.jpg)
Κι εκεί που κάθεσαι ανέμελος με ανοιχτά παράθυρα μια δροσερή ημέρα σαν τη σημερινή στο δήμο Κορδελιού Ευόσμου και κυρίως στο Κορδελιό, εισβάλει η δυσοσμία. Βέβαια αυτό συμβαίνει και νύχτες και ξημερώματα την ώρα που κοιμάσαι. Κατά τα άλλα όμως η δυσοσμία έχει μειωθεί και χρειάζεται να έρθει κάποιος να μας το επιβεβαιώσει, γιατί η μύτη μας είναι υποκειμενικό όργανο της μέτρησης της δυσοσμίας και την αντιλαμβάνεται πιο έντονη απ’ ότι είναι στην πραγματικότητα. Κατά τα άλλα καθώς κάθεσαι στο σαλόνι σου, εισβάλει η δυσοσμία και σου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι, εκνευρίζεσαι διπλά και τρίδιπλα όταν σου έρχεται στο μυαλό εκείνη η εξυπνάδα που λένε ορισμένοι ότι αφού πνιγόμαστε στη δυσοσμία γιατί να μην πάρουμε τη χορηγία;!
![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2023/08/kexagias-anesths-oikodiaxeirish-2b.jpg)
Χαρίλαος Ταπαρίδης