![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2016/12/epal-eyosmoy-1.jpg)
Βλέποντας κανείς τη σημερινή συνεδρίαση του δημοτικού συμβουλίου Κορδελιού Ευόσμου για τα προβλήματα της σχολικής στέγης στο δήμο, σου έρχεται αυθόρμητα στο μυαλό ο Λουκιανός Κηλαηδόνης και το τραγούδι του που λέει «φταίμε κι εμείς, φταίτε κι εσείς, ναι, φταίνε κι οι άλλοι. Φταίμε κι εμείς, φταίτε κι εσείς, φταίει κι ο Χατζηπετρής». Και μετά τον Κηλαηδόνη κατευθείαν έρχεται στο μυαλό ο Βάρναλης και το «Φταίει το ζαβό το ριζικό μας! Φταίει ο Θεός που μας μισεί! Φταίει το κεφάλι το κακό μας! Φταίει πρώτ’ απ’ όλα το κρασί! Ποιος φταίει; ποιος φταίει; Kανένα στόμα δεν τό βρε και δεν τό πε ακόμα».
![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2023/08/kexagias-anesths-oikodiaxeirish-2b.jpg)
Θεόφραστος Ασκλήπης