![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2020/08/panhgyri-emporopanhgyrh-3.jpg)
Μπορεί κάποιοι να μην το άκουσαν ποτέ ή να μην ασχολήθηκαν ποτέ με αυτό, μπορεί να αισθανθούν σαν να ανακάλυψαν την Αμερική, αλλά η θρησκευτική πανήγυρις δεν είναι θρησκευτική εμποροπανήγυρη. Επίσης η θρησκευτική πανήγυρις δεν ταυτίζεται ναι και καλά με την εμποροπανήγυρη. Θρησκευτική εμποροπανήγυρη είναι όλα τα μπιχλιμπίδια και τα φαγητά που πουλάνε στους πάγκους έξω από τον Ιερό Ναό που εορτάζει. Η θρησκευτική πανήγυρις είναι οι Ιερές Ακολουθίες στο πλαίσιο του εορτασμού του Ιερού Ναού. Τουτέστιν ματαιώθηκε η Θρησκευτική Εμποροπανήγυρη του Ι. Ν. Μεταμόρφωσης του Σωτήρος, αλλά θα διεξαχθεί κανονικά η Θρησκευτική Πανήγυρις του ίδιου Ναού. Αυτά για να μην μπερδεύονται διάφοροι…
![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2023/08/kexagias-anesths-oikodiaxeirish-2b.jpg)
Περ.