Αλλαγή πρωτοπόρου μετά τη 17η αγωνιστική της Super League

Γράφει ο Ι.Μ.

Η 17η  αγωνιστική και τα δύο αιώνια ντερμπη, η αλλαγή οδηγού και το τέλος του αήττητου

Η 17η  αγωνιστική ήταν μια από της καλύτερες αγωνιστικές του πρωταθλήματος καθώς είχαμε δύο ντέρμπι αιωνίων αντιπάλων στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη, είχαμε πολύ ωραία παιχνίδια, πολλές αλλαγές στην βαθμολογία και το τέλος του αήττητου του ΠΑΟΚ μετά από 51 αγωνιστικές.

Την αγωνιστική άνοιξε το παιχνίδι ΟΦΗ – Βόλος που έληξε με σκορ 1-2. Το σκορ άνοιξε στο 35΄ ο Βόλος με σκόρερ τον Λύρατζη, ενώ ο ΟΦΗ ισοφάρισε στο 58΄ με τον Νέιρα. Το γκολ της νίκης για τον  Βόλο πέτυχε ο Ζοάο στο 79΄.

Το επόμενο παιχνίδι ήταν το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ανάμεσα σε Άρη και ΠΑΟΚ που έληξε με σκορ 4 – 2. Το σκορ άνοιξε στο 10΄ ο ΠΑΟΚ με τον Σβιντέρσκι, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ισοφάρισε ο Άρης με τον Λάρσον. Ο Άρης προηγήθηκε με τον Βέλεθ στο 41΄ και πέτυχε άλλα 2 γκολ στο 47΄ με τον Ρόουζ και στο 70΄ με τον Λούκας Σάσα. Το μόνο που κατάφερε να κάνει ο ΠΑΟΚ ήταν να μειώσει τη διαφορά στα 2 γκολ με τον Μάτος στο 77΄.

Ακολούθησε το παιχνίδι του Ατρομήτου με τον Αστέρα Τρίπολης το οποίο έληξε με σκορ 2-1. Το σκορ για τον Ατρόμητο άνοιξε στο 76΄ ο Μανούσος, ενώ 2΄ λεπτά αργότερα απάντησε ο Αστέρας με τον Μπαράλεζ. Το γκολ της νίκης για την ομάδα του Περιστερίου πέτυχε από το σημείο του πέναλτι ο Μανούσος στο 89΄.

Επόμενο ματς της αγωνιστικής ήταν το ΑΕΚ – Παναιτωλικός που έληξε με σκορ 3-1. Το σκορ άνοιξε για την ΑΕΚ ο Λιβάγια με πέναλτι στο 29΄, ενώ ο Παναιτωλικός ισοφάρισε με τον Ντίαζ στο 42΄. Η ΑΕΚ μπήκε ξανά μπροστά στο σκορ με τον Λιβάγια στο 56΄, ενώ είχε και δοκάρι στο 65΄ με τον Γιακουμάκη. Το γκολ που σφράγισε την νίκη πέτυχε ο Βέρντε από το σημείο του πέναλτι στο 83΄.

Επόμενη αναμέτρηση ήταν αυτή μεταξύ του Πανιωνίου και της Λαμίας που έληξε με σκορ 0-1. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Καραμάνος στο 11΄, ενώ η Λαμία έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τεχαράνο στο 26΄.

Το προτελευταίο παιχνίδι της αγωνιστικής ήταν το Ξάνθη – Λάρισα που έληξε με σκορ 2-1. Η Λάρισα προηγήθηκε με τον Μηλοσάβιεβιτς στο 64΄,ενώ η Ξάνθη έκανε την ανατροπή σε ένα λεπτό καθώς ισοφάρισε στο 67΄ με τον Χοσέ και πέρασε μπροστά στο 68΄ με τον ίδιο παίκτη.

Το τελευταίο παιχνίδι της αγωνιστικής ήταν το ντέρμπι των αιωνίων Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού που έληξε με σκορ 1-0. Το παιχνίδι είχες πολλές σημαντικές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες αλλά το χρυσό γκολ το πέτυχε ο Ολυμπιακός στο 74΄ με τον Ελ Αραμπί.