![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2016/07/dhmos-dhmotikh-bibliothikh.jpg)
Ο Δήμος Κορδελιού Ευόσμου δια της Αντιδήμαρχος Παιδείας -Δια Βίου Μάθησης και σε συνεργασία με τη Δημοτική Βιβλιοθήκη Εύοσμου αναλαμβάνουν μία νέα πρωτοβουλία τοπικής εμβέλειας την οποία και θα θεσμοθετήσουν.
Η πρωτοβουλία αυτή αφορά στην ανάδειξη των τοπικών συγγραφέων και ποιητών και στην προβολή της συγγραφικής και ποιητικής τους δημιουργίας, παραχωρώντας τους τον φιλόξενο χώρο της Δημοτικής Βιβλιοθήκης ( Μ. Αλεξάνδρου 57) προκειμένου να παρουσιάσουν την συγγραφική ή ποιητική δουλειά τους, να τους γνωρίσουν οι δημότες, να γνωρισθούν και οι ίδιοι μεταξύ τους ώστε αργότερα να δημιουργηθούν λογοτεχνικές – ποιητικές βραδιές τοπικών δημιουργών που θα φέρουν τον κόσμο κοντά στο βιβλίο, θα αναπτύξουν την φιλαναγνωσία αλλά ακόμη και την δημιουργική γραφή.
![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2023/08/kexagias-anesths-oikodiaxeirish-2b.jpg)
Σύμφωνα με το πρόγραμμα που ανακοινώθηκε από την Διεύθυνση Παιδείας & Κοινωνικής Προστασίας και τη Δημοτική Βιβλιοθήκη η έναρξη αυτής της νέας πρωτοβουλίας θα πραγματοποιηθεί την προσεχή Παρασκευή και έχει ως εξής:
13.12.2019 «ΦΑΛΑΚΡΑ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ» Γεωργία Δάρτση
16.12.2019 «ΠΡΙΓΚΙΠΙΣΣΑ ΤΗΣ ΜΟΝΑΞΙΑΣ» Μάγδα Πανώρια
19.12.2019 « ΟΙ ΓΙΟΙ ΤΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΙΑΣ» Δημήτρης Παπαδόπουλος
19.12.2019 «signing event» από νέους Συγγραφείς
20.12.2019 «ΕΞ ΑΓΧΙΣΤΕΙΑΣ» Νίκος Νικολαίδης
Η ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΑΠΕΥΘΥΝΕΙ ΑΝΟΙΚΤΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΠΙΚΟΥΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΙΗΤΕΣ.
ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΤΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΗΜΕΡΑ