ΑρχικήΝΕΑΑθλητισμόςΗ 10η  αγωνιστική της super league με τις ανατροπές

Η 10η  αγωνιστική της super league με τις ανατροπές

Γράφει ο Ι.Μ.

Η 10η  αγωνιστική είχε πολλές πολλά ενδιαφέρονται παιχνίδια με ανατροπές.

Η αγωνιστική άνοιξε με το ματς Βόλος – Παναιτωλικός το οποίο έληξε με σκορ 3-2. Ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ στο 39΄ με τον Σανιά. Ο Βόλος ισοφάρισε με γκολ του Μουνίθ  στο 55’ και πέρασε μπροστά στο σκορ με τον Μάντζι στο  65΄. Ο Παναιτωλικός ισοφάρισε λίγα λεπτά αργότερα με τον Αριγίμπι. Ο Βόλος κατάφερε να φύγει από το γήπεδο με τους 3 βαθμούς της νίκης χάρη σε γκολ του Γέντρισεκ.

Η αγωνιστική συνεχίστηκε με το παιχνίδι ΟΦΗ – ΠΑΟΚ που έληξε με σκορ 0-1. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μίσιτς στο 67΄ ενώ ο ΟΦΗ έπρεπε να μείνει με 10 παίκτες λόγω της μπουνιάς του Νέιρα στον Σβιντέρσκι. Ο διαιτητής παρ’ όλο που πήρε τη βοήθεια του VAR έδειξε κίτρινη κάρτα στον Νέιρα.

Το επόμενο παιχνίδι ήταν αυτό μεταξύ του Άρη και του Αστέρα Τρίπολης που έληξε με σκορ 2-1. Ο Άρης άνοιξε το σκορ στο 5΄ με τον Λούκας Σάσα και διπλασίασε τα τέρματα του στο 34΄ με τον Ντιγκινή. Το μόνο που κατάφερε ο Αστέρας ήταν να μειώσει στο 41΄ με τον Λουίς Φερνάντεθ.

Ακολούθησε το παιχνίδι Ξάνθη – Πανιώνιος που έληξε με σκορ 1-2. Το σκορ άνοιξε στο 53΄ ο Πανιώνιος με τον Αραμπούλη, ενώ λίγα λεπτά αργότερα η Ξάνθη ισοφάρισε με τον Λισγάρα. Ο Πανιώνιος όμως έφυγε με τους 3 βαθμούς της νίκης με γκολ του Αραμπούλη.

Η αγωνιστική συνεχίστηκε με το παιχνίδι Ολυμπιακός – Ατρόμητος που έληξε με σκορ 2-0. Το σκορ άνοιξε ο Ποντένσε στο 60΄ και ο Σουντανί διπλασίασε τα τέρματα του στο 62΄.

Προτελευταίο παιχνίδι της αγωνιστικής ήταν το Παναθηναϊκός – ΑΕΚ  που έληξε με σκορ 3-2 μετά από μεγάλη ανατροπή. Το σκορ άνοιξε στο 18΄ ο Μπακάκης για την ΑΕΚ και τα τέρματα διπλασίασε ο Ολιβέιρα στο 36΄. Από εκεί κι έπειτα ξεκίνησε η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού ο οποίος στην αρχή μείωσε με τον Μακέντα στο 67΄ και κατόπιν ισοφάρισε με τον Περέα στο 70΄. Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 88΄ με τον Κολοβέτσιο.

Το τελευταίο παιχνίδι της αγωνιστικής ήταν αυτό μεταξύ της Λάρισας και της Λαμίας που έλξε με σκορ 0-3. Τα γκολ πέτυχαν ο Τουράμ στο 39΄ και ο Σκόνδρας στο 64΄ και στο 72΄.