Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΑθλητισμόςΠρόκριση στους ομίλους του Champions League από τον πρώτο αγώνα για τον...

Πρόκριση στους ομίλους του Champions League από τον πρώτο αγώνα για τον Ολυμπιακό

Αγκαλιά με την πρόκριση στους ομίλους του Champions League βρίσκεται ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι, μετά από μία μαγική εμφάνιση, επικράτησαν με 4-0 της Κράσνονταρ, στο «Γ. Καραϊσκάκης», στον πρώτο αγώνα των play offs της διοργάνωσης.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο και άνοιξαν το σκορ στο 30′, με γκολ του Γκερέρο. Στο δεύτερο ημίχρονο, ξέσπασαν και μέσα σε 11 λεπτά πέτυχαν τρία τέρματα. Πρωταγωνιστής της νίκης ήταν ο Ραντζέλοβιτς, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο και πέτυχε δύο γκολ (75′ και 85′). Στο 89’ ο Ποντένσε πέτυχε το τέταρτο γκολ και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε ανέπαφη την εστία του για πέμπτο ευρωπαϊκό αγώνα. Πλέον, θα δώσει τη ρεβάνς επί ρωσικού εδάφους, την επόμενη Τρίτη, έχοντας σαφώς το πάνω χέρι.