![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2016/08/korakakh-anna.jpg)
Δεύτερο μετάλλιο για την Ελλάδα, αυτή τη φορά χρυσό, εξασφάλισε στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες η Άννα Κορακάκη. Η Ελληνίδα Ολυμπιονίκης κατέκτησε την κορυφή στο Sport Πιστόλι Γυναικών στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες Μινσκ 2019.
![](https://agkidapress.gr/wp-content/uploads/2023/08/kexagias-anesths-oikodiaxeirish-2b.jpg)
Η Ελληνίδα Ολυμπιονίκης είχε σκορ 291/300 στις βολές ακριβείας προχθές 24 Ιούνη και 292 σήμερα στην ταχεία βολή. Προκρίθηκε στον τελικό του αγωνίσματος με σκορ 583/600 καταλαμβάνοντας την έκτη θέση και το δικαίωμα στην προσπάθεια για διάκριση.
Η Άννα Κορακάκη ήταν απόλυτα επιτυχής με 10 στις 10 βολές στις δύο πρώτες σειρές και κρατήθηκε στην κορυφή μέχρι τέλους. Ολοκλήρωσε τον τελικό με 35 επιτυχίες πετυχαίνοντας ρεκόρ αγώνων!