Τελευταία

    Πετρούνιας και Κορακάκη οι κορυφαίοι αθλητές του 2018

    16-12-2018

    Πετρούνιας και Κορακάκη αναδείχθηκαν κορυφαίοι αθλητές για το 2018, στην 65η τελετή απονομής των αθλητικών βραβείων του ΠΣΑΤ που πραγματοποιήθηκε απόψε στο Μέγαρο Μουσικής. Ο Πανελλήνιος Σύνδεσμος Αθλητικού Τύπου ανέδειξε κορυφαίους αθλητές, προπονητές και ομάδες του ελληνικού αθλητισμού για τις διακρίσεις τους μέσα στο 2018, όπως ψηφίστηκαν από τους αθλητικούς συντάκτες-μέλη του Συνδέσμου.

    Κορυφαίος αθλητής αναδείχτηκε για τέταρτη διαδοχική χρονιά ο Λευτέρης Πετρούνιας, κορυφαία αθλήτρια οι αθλητικοί συντάκτες ψήφισαν την Άννα Κορακάκη, ενώ κορυφαία ομάδα αναδείχτηκε ο Ολυμπιακός στην υδατοσφαίριση Ανδρών.

    Οι νικητές ανά κατηγορία:

    ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ 2018: Λευτέρης Πετρούνιας(Ενόργανη Γυμναστική)

    ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΘΛΗΤΡΙΑ 2018: Άννα Κορακάκη (Σκοποβολή)

    ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΟΜΑΔΑ 2018: Ολυμπιακός (Υδατοσφαίριση Ανδρών)

    ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ 2018: Δημήτρης Ράφτης (Ενόργανη Γυμναστική)

    ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2018: Αριστείδης Μακροδημήτρης (Κολύμβηση)

    ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΘΛΗΤΡΙΑ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2018: Αλεξάνδρα Σταματοπούλου (Κολύμβηση)

    ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΘΛΗΤΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2018: Εθνική Ομάδα BC3 ΜΠΟΤΣΙΑ

    Παράλληλα κατά τη διάρκεια της γιορτής πραγματοποιήθηκαν οι εξής βραβεύσεις:

    1. Έπαθλο «Αθλητικής Προσφοράς και Ήθους»:

    Βασιλική Μιλλούση (γυμναστική) & Κώστας Παπαγεωργίου (πινγκ πονγκ) & Βάσω Σκάρα (χάντμπολ)

    2. Έπαθλο «Κοινωνικής Προσφοράς»: Οικογένεια Γούνα (πόλο)

    3. Τιμητική Διάκριση: ΑΕΚ Μπάσκετ (για την επέτειο των 50 χρόνων από την κατάκτηση του Κυπέλλου Κυπελλούχων Ευρώπης), Τάσος Μπουλμέτης (σκηνοθέτης ταινίας 1968), Βασίλης Γεωργίου (δημοσιογράφος)

    4. Τιμητική Διάκριση: Μεσσηνιακός Γ.Σ. (για τα 130 χρόνια προσφοράς και δράσης)

    5. Τιμητική Διάκριση: Θοδωρής Ζαγοράκης, Γιώργος Καραγκούνης, Άγγελος Μπασινάς, Κώστας Κατσουράνης, Βασίλης Τοροσίδης, που έχουν ξεπεράσει τις 100 διεθνείς συμμετοχές με την Εθνική Ομάδα Ποδοσφαίρου

    6. Ανερχόμενο Ταλέντο: Ελίνα Τζένγκο (στίβος)

    7. Ανερχόμενο Ταλέντο: Χριστίνα Μπούρμπου (κωπηλασία) & Μαρία Κυρίδου (κωπηλασία)

    8. Ανερχόμενο Ταλέντο: Αλέξανδρος Καλπογιαννάκης (ιστιοπλοΐα)

    9. Τιμητική Διάκριση: Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας

    10. Τιμητική Διάκριση: Special Olympics & Γιάννα Δεσποτοπούλου & Κώστας Τριανταφύλλου

    11. Τιμητική Διάκριση: Αντώνης Κουνάδης, Πρόεδρος Ακαδημίας Αθηνών

    You must be logged in to post a comment Login