Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΑθλητισμόςΚενυατική υπόθεση οι πρωτιές στον 36ο διεθνή Μαραθώνιο της Αθήνας

Κενυατική υπόθεση οι πρωτιές στον 36ο διεθνή Μαραθώνιο της Αθήνας

Σε κενυατική υπόθεση εξελίχθηκαν οι πρωτιές σε άνδρες και γυναίκες στον 36ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας, που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 11 Νοέμβρη.

Στον αγώνα των ανδρών ο Κιπκορίρ Μισόι ήταν εντυπωσιακός, τερματίζοντας σε 2 ώρες, 10 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα, που αποτελεί ατομικό ρεκόρ και επίδοση πολύ κοντά στο ρεκόρ διαδρομής (2.10.37). Στην Αιθιοπία πήγαν οι άλλες δυο θέσεις του βάθρου, με τον Τιρουνέχ Τέσφα να είναι 2ος με 2.12.52 και τον Γκερέμε Αζμερό 3ο σε 2.13.20.

Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Κενυάτισσα Μουριούκι Ενγιαγουίρι με 2.36.46, με 2η την συμπατριώτισσά της Ρέμπι Τσερόνο (2.38.54) και 3η την Ελευθερία Πετρουλάκη με 2.46.09, η οποία κατέλαβε και την 1η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου, που έγινε παράλληλα με τον διεθνή αγώνα.

Στην κατηγορία των ανδρών του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος, ο Κώστας Γκελαούζος πρώτευσε με 2.21.54, με 2ο τον Χριστόφορο Μερούση (2.23.43) και 3ο τον Παναγιώτη Καραΐσκο (2.24.53). Στις γυναίκες, την Πετρουλάκη ακολούθησαν στο βάθρο η Στεφανία Λεοντιάδου με 2.48.54 και η Φωτεινή Δαγκλή με 2.50.09.