Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΑθλητισμόςΧάλκινο μετάλλιο για τον Μουζενίδη στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου κάτω των 20

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε στη σφαιροβολία ο Οδυσσέας Μουζενίδης, στο Πανευρωπαϊκό  Πρωτάθλημα Κάτω των 20 στο Γκροσέτο.

Ο 18χρονος αθλητής, που αγωνίστηκε με σοβαρό τραυματισμό, όχι μόνο δεν έδειξε επηρεασμένος, αλλά κατάφερε να κάνει έναν δυνατό αγώνα και να κατακτήσει ένα ακόμη μετάλλιο. Ο πρωταθλητής μας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με καλύτερη προσπάθεια στα 20,67 μ. (4η βολή), επίδοση που είναι και νέο πανελλήνιο ρεκόρ εφήβων. Επόμενος στόχος του, η διάκριση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 του 2018.

Στο επί κοντώ, ο Εμμανουήλ Καραλής ήταν άτυχος, καθώς έσπασε το κοντάρι του στη 2η προσπάθεια στα 5,20 και τελικά δεν μπόρεσε να προκριθεί στον τελικό.