Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΑθλητισμόςΠρωταθλητής Ελλάδος στο μπάσκετ ο Ολυμπιακός

Πρωταθλητής Ελλάδος στο μπάσκετ ο Ολυμπιακός

olympiakos-panathhnaikos-basket-telikos-30-05-2016

Με ένα τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη στο τελευταίο δευτερόλεπτο της 2ης παράτασης του τέταρτου αγώνα της σειράς των τελικών της Α1 στο μπάσκετ, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 82-81 του Παναθηναϊκού και με νίκες 3-1 κατέκτησε τον τίτλο του πρωταθλητή για το 2016, σε έναν αγώνα που εξελίχθηκε σε μια «διαφήμιση» του μπάσκετ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο, ωστόσο οι πράσινοι ξύπνησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με μία μικρή διαφορά (35-31). Στο τρίτο δεκάλεπτο η υπεροχή ανήκε στον Ολυμπιακό, ωστόσο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επιστρέψει και πάλι στην τελευταία περίοδο, με το ματς να πηγαίνει τελικά στην παράταση (63-63).

Εκεί ο Παναθηναϊκός, αν και προηγήθηκε με 71-68 κι ο Χάκετ στα 4’’ έχασε δύο βολές, ουσιαστικά «αυτοκτόνησε», καθώς έχασε το ριμπάουντ, δίνοντας τη δυνατότητα στον Μάντζαρη σε νεκρό σχεδόν χρόνο να ισοφαρίσει με τρίποντο και να στείλει το ματς σε 2η παράταση.

Εκεί και πάλι ο ΠΑΟ προηγήθηκε με 81-79 κι αφού έχασε την επίθεση, ο Σπανούλης (με τον Διαμαντίδη κρεμασμένο πάνω του) στο τελευταίο δευτερόλεπτο με τρίποντο χάρισε τη νίκη και έδωσε το πρωτάθλημα στον Ολυμπιακό με συνολικό σκορ 3-1 νίκες.

Στους μεγάλους πρωταγωνιστές της αναμέτρησης συγκαταλέγεται και ο Δημήτρης Διαμαντίδης που έδωσε τον τελευταίο αγώνα της καριέρας του.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 35-31, 50-52, 63-63 (κ.α.), 71-71 (α΄παρ.), 81-82 (β΄παρ.)