Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΑθλητισμόςΧρυσό μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα υγρού στίβου ο Ανδρέας Βαζαίος

Χρυσό μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα υγρού στίβου ο Ανδρέας Βαζαίος

kolymbhsh-vazaios

Μία μεγάλη επιτυχία για την ελληνική κολύμβηση πέτυχε ο Ανδρέας Βαζαίος στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Λονδίνου. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό των 200μ. μεικτής ατομικής, συντρίβοντας το πανελλήνιο ρεκόρ που είχε σημειώσει μόλις στον προχθεσινό ημιτελικό, πετυχαίνοντας επίδοση 1:58.18!

Ο αθλητής του ΑΝΟ Αργυρούπολης, που βρισκόταν στην τρίτη θέση μετά το πρώτο 50άρι (πεταλούδα), ανέβηκε στη συνέχεια της κούρσας και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο από τους ανταγωνιστές του. Χαρακτηριστικό του πόσο άνετα κατέκτησε αυτό το χρυσό μετάλλιο είναι το γεγονός ότι ο δεύτερος, Ισραηλινός Νέβο Γκαλ βρέθηκε 1.5” πίσω του (1:58.69). Τρίτος ήταν ο Πορτογάλος Αλέξις Μονάκας με 1:59.76.

Είναι το πρώτο χρυσό μετάλλιο για τα ελληνικά χρώματα στο 33ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και το τρίτο χρυσό στην ιστορία των διοργανώσεων, στην οποία η Ελλάδα έχει συνολικά 18 μετάλλια (3 χρυσά, 3 ασημένια και 12 χάλκινα).