Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΑθλητισμόςΗ εθνική Ελλάδος ποδοσφαίρου ηττήθηκε εντός έδρας από την Αρμενία με 3-2

Η εθνική Ελλάδος ποδοσφαίρου ηττήθηκε εντός έδρας από την Αρμενία με 3-2

Οδυνηρή ήττα υπέστη η Εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου των ανδρών, από την Αρμενία με 3 – 2 στο ΟΑΚΑ, για την τέταρτη αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2020.

Άνευρη, άοσμη, χωρίς πλάνο, η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη απογοήτευσε με την εμφάνισή της και ηττήθηκε δίκαια από μία ομάδα που σε καμία περίπτωση δεν ήταν ανώτερη, αλλά σίγουρα είχε προσήλωση στο στόχο της.

Ο Καρεπετιάν άνοιξε το σκορ για την Αρμενία στο 8ο λεπτό, ενώ στο 33′ ο Γκαζαριάν έκανε το 2 – 0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Η Εθνική μείωσε με τον Ζέκα στο 54′ αλλά στο 74′ ο Μπαρκσεγιάν έκανε το 3 – 1. Το τελικό 3 – 2 διαμορφώθηκε με εντυπωσιακό γκολ του Φορτούνη στο 87′, με τον διεθνή μέσο να περνάει όλη την άμυνα και τον γκολκίπερ της Αρμενίας, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενουμένων.

Πλέον η Εθνική μας, που σε δύο εντός έδρας παιχνίδια, δέχθηκε έξι γκολ και σημείωσε μόλις δύο, βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο όσον αφορά την υπόθεση πρόκριση. Μετά από τέσσερις αγώνες η βαθμολογία έχει ως εξής: