Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΑθλητισμόςΗ Λίβερπουλ για 6η φορά πρωταθλήτρια Ευρώπης

Η Λίβερπουλ για 6η φορά πρωταθλήτρια Ευρώπης

Για 6η φορά στην ιστορία της η Λίβερπουλ στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης στο ποδόσφαιρο.

Στον τελικό του Champions League επικράτησε με 2-0 της Τότεναμ στο γήπεδο «Wanda Metropolitano» της Μαδρίτης και έπειτα από 14 χρόνια, μετά τον τελικό της Κωνσταντινούπολης, πήρε και πάλι το τρόπαιο.

Το πρώτο γκολ σημειώθηκε το 2ο λεπτό όταν η Λίβερπουλ κέρδισε πέναλτι και ο Σαλάχ το εκτέλεσε με ευστοχία. Ο Οριγκί στο 87΄ πέτυχε το δεύτερο γκολ των «κόκκινων».

Η Τότεναμ, που για πρώτη φορά έφτασε έως τον τελικό, προσπάθησε να ισοφαρίσει το γκολ-πέναλτι του Σάλαχ αλλά δεν το κατάφερε, παρά το γεγονός ότι είχε την κατοχή της μπάλας και τις ευκαιρίες.

Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον Αντόνιο Ρέγιες, που σκοτώθηκε σε τροχαίο.