Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΑθλητισμόςΧάλκινο μετάλλιο πήραν η Μ. Πρεβολοράκη και Γ. Πιλίδης στο Όπεν Πάλης...

Χάλκινο μετάλλιο πήραν η Μ. Πρεβολοράκη και Γ. Πιλίδης στο Όπεν Πάλης της Πολωνίας

Η Μαρία Πρεβολαράκη και ο Γιώργος Πιλίδης κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στις κατηγορίες τους, στο σημαντικό, λόγω συμμετοχής κορυφαίων αθλητών, Όπεν της Πολωνίας. Σημειώνεται πως η συγκεκριμένη διοργάνωση βαθμολογείται από την παγκόσμια Ομοσπονδία.

Συγκεκριμένα, η Μαρία Πρεβολαράκη, στα 53 κιλά, έφτασε στην τρίτη θέση, αφού επικράτησε της Ουγγαρέζας Ντενές με τεχνική πτώση και της Καλαντζίσκαγια (από τη Λευκορωσία και η οποία είχε κατακτήσει το παγκόσμιο και το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα) με 4-2. Στα ημιτελικά ηττήθηκε με 6-2 από τη Γιαπωνέζα Ίριε και στο μικρό τελικό επικράτησε με 12-10 της Αμερικανίδας Χίλντεμπραντ.

Αντίστοιχα, ο Γιώργος Πιλίδης, στα 57 κιλά, νίκησε τον Αμερικανό Κρουζ με 4-3, ενώ στα προημιτελικά ηττήθηκε με 0-2 από τον Ιταλό Νταβιντόνι. Ο τελευταίος έφτασε ως τον τελικό και έδωσε την ευκαιρία στον Πιλίδη να αγωνιστεί στα ρεπεσάζ, όπου και ο Έλληνας αθλητής επικράτησε του Αμερικανού Πιρέλι με 12-6.

Σημειώνεται πως ο Γ. Πιλίδης συνέχισε το σερί του, αφού έχει κατακτήσει μετάλλιο σε όποια διοργάνωση έχει λάβει μέρος.