Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΑθλητισμόςΣπουδαία εμφάνιση του Έλληνα τενίστα Στέφανου Τσιτσιπά στο Rogers Cup

Σπουδαία εμφάνιση του Έλληνα τενίστα Στέφανου Τσιτσιπά στο Rogers Cup

Στο Νο 15 της παγκόσμιας κατάταξης, από το 27 που ήταν μέχρι σήμερα, διακρίνεται ο τενίστας  Στέφανος Τσιτσιπάς που έχασε χθες από τον Ράφα Ναδάλ στο Rogers Cup, που ολοκληρώθηκε στο Τορόντο.

Ο Έλληνας τενίστας έκανε ότι μπορούσε ωστόσο δεν μπόρεσε να κοντράρει μέχρι τέλους το νούμερο 1 της κατάταξης της ATP και έχασε 0-2 σετ στον τελικό του τουρνουά τένις του Τορόντο.

Στην πορεία του προς τον τελικό του Rogers Cup, ο Έλληνας πρωταθλητής απέκλεισε πέντε τενίστες που βρίσκονται πιο πάνω από αυτόν στην παγκόσμια κατάταξη, οι τέσσερις μάλιστα στο Top-10.

Στον α΄ γύρο νίκησε τον Νταμίρ Τζουμχούν (Νο 24), στο β΄ τον Ντόμινικ Τιμ (Νο 8), στον γ΄ τον Νόβακ Τζόκοβιτς (Νο 10), στα προημιτελικά τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ (Νο 3) και στα ημιτελικά τον Κέβιν Άντερσον (Νο 6).