Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΑθλητισμόςΕκπλήξεις και χθες στο Μουντιάλ...

Εκπλήξεις και χθες στο Μουντιάλ…

Εκπλήξεις χθες στο Μουντιάλ καθώς η Ελβετία απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τη Βραζιλία και το Μεξικό κέρδισε με 1-0 την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία. Να θυμήσουμε ότι προχθές η Ισλανδία κατάφερε να πάρει ισοπαλία με 1-1 από την Αργεντινή.

Στον αγώνα της Βραζιλίας με την Ελβετία οι Βραζιλιάνοι προηγήθηκαν γρήγορα και όλα στα πρώτο ημίχρονο έδειχνα ότι θα έπαιρναν τη νίκη. Αντίθετη γνώμη είχαν οι ποδοσφαιριστές της Ελβετίας που ισοφάρισαν στο δεύτερο ημίχρονο και κράτησαν το βαθμό της ισοπαλίας έως το τέλος του αγώνα, ενώ το Μεξικό με τη νίκη του επί της Γερμανίας έβαλε πλώρη για να πάρει την πρώτη θέση του ομίλου. Αντίθετα η Γερμανία αν και είχε τις ευκαιρίες για να σημειώσει γκολ δεν έδειξε πως είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, τουλάχιστον σε αυτόν τον αγώνα. Προχθές η Αργεντινή προηγήθηκε με τον Αγκουέρο και λίγα λεπτά αργότερα ισοφάρισε ο Φιμπόγκασον για την Ισλανδία, με το 1-1 να μην αλλάζει έως το τέλος του αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Αργεντινή προσπάθησε να πάρει τη νίκη. Έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, αλλά ο Μέσι αστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του.