Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΑθλητισμόςΧρυσό ο Κωνσταντινίδης χάλκινο ο Ζησίδης στους Παραολυμπιακούς

Χρυσό ο Κωνσταντινίδης χάλκινο ο Ζησίδης στους Παραολυμπιακούς

paraolympiakh-omada-ellada-2016

Ο Θανάσης Κωνσταντινίδης κατάκτησε το χρυσό μετάλλιο στη σφαίρα κατηγορίας F32, καταρρίπτοντας τρεις φορές το παγκόσμιο ρεκόρ. Παράλληλα, ο Δημήτρης Ζησίδης ήταν τρίτος, με τους δύο αθλητές να χαρίζουν στην Ελλάδα τα πρώτα μετάλλια στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο.

Στη δεύτερη βολή του Κωνσταντινίδη η σφαίρα προσγειώθηκε στα 10 μέτρα και 9 εκατοστά, επίδοση που τον έφερε στην πρώτη θέση με νέο παγκόσμιο ρεκόρ, το οποίο βελτίωσε στην πέμπτη προσπάθεια με 10,15 και στην έκτη και τελευταία με 10,39.

Ο Δ. Ζησίδης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο όταν στην τρίτη προσπάθεια του πρώτου σετ βολών έριξε τη σφαίρα στα 9,24, επίδοση που ήταν αρκετή για να του χαρίσει την τρίτη θέση.