Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΑθλητισμόςΣτην κορυφή της Ευρώπης για 11η φορά η Ρεάλ

Στην κορυφή της Ευρώπης για 11η φορά η Ρεάλ

real-madrid-champion-2016

Για 11η φορά στην ιστορία της, η Ρεάλ Μαδρίτης στέφεται πρωταθλήτρια Ευρώπης, αφού επικράτησε τηςΑτλέτικο Μαδρίτης με 5-3 στα πέναλτι. Η κανονική διάρκεια του αγώνα τελείωσε με 1-1.

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν προηγήθηκε χάρη στο γκολ του Σέρχιο Ράμος στο 15ο λεπτό, ωστόσο δεν έδειχνε ικανή να κρατήσει αυτό το σκορ, καθώς οι παίκτες του Τσόλο Σιμεόνε πίεζαν ασφυκτικά τους συμπολίτες τους. Η πίεση για την Ατλέτικο έφερε καρπούς στο 78’ όταν ο Καράσκο έφερε το ματς στα ίσια.

Η Ρεάλ μετά το γκολ ξεκίνησε να πιέζει, αλλά δεν μπόρεσε να βρει το κλειδί για να παραβιάσει την εστία του Ομπλάκ. Το τέλος της κανονικής διάρκειας βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες να πηγαίνουν στην παράταση, όπως είχε γίνει και πριν δυο χρόνια.

Η παράταση κύλησε χωρίς κάτι ουσιαστικό και με την κούραση να κάνει πλέον έντονα την εμφάνισή της, οπότε μοιραία ο τελικός οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί, ο Χουανφράν έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ο πολύ κακός σε όλον τον αγώνα Κριστιάνο Ρονάλντο ευστόχησε και η Ρεάλ κατέκτησε και πάλι τον τίτλο, αφήνοντας την Ατλέτικο για τρίτη φορά στην ιστορία της χωρίς τρόπαιο.