Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΑθλητισμόςΟ Πετρούνιας πρωταθλητής Ευρώπης στους κρίκους

Ο Πετρούνιας πρωταθλητής Ευρώπης στους κρίκους

petroynias-leyterhs-2

Το χρυσό μετάλλιο στους κρίκους του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος ενόργανης γυμναστικής που φιλοξενείται στη Βέρνη κατέκτησε για δεύτερη σερί χρονιά ο Λευτέρης Πετρούνιας.

Ο Έλληνας παγκόσμιος πρωταθλητής στον τελικό (το πρόγραμμά του είχε βαθμό δυσκολίας 6.800) συγκέντρωσε 15.866 βαθμούς και βρέθηκε στην κορυφή του βάθρου των νικητών, αφήνοντας στη δεύτερη τους Ρώσο Ντένις Αμπλιάζιν (15.633) και Βαχάν Νταβτιάν (15.633) από την Αρμενία.

Ο Πετρούνιας, που ήταν ο κορυφαίος όλων και στον προκριματικό της Πέμπτης (26/05) με 15.700 β, έγινε ο πρώτος αθλητής εδώ και 20 χρόνια, ο οποίος μπόρεσε να διατηρήσει τον ευρωπαϊκό τίτλο στο συγκεκριμένο όργανο, αφού ο τελευταίος που είχε πετύχει το «ριπίτ» ήταν ο σπουδαίος Ιταλός Γιούρι Κέκι το μακρινό 1996.