ΑρχικήΝΕΑΑθλητισμόςΗ ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην κορυφή του Ευρωπαϊκού μπάσκετ

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην κορυφή του Ευρωπαϊκού μπάσκετ

Ο Ιτούδης νίκησε τον Ομπράντοβιτς

itoudhs-euroleague

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατέκτησε την Euroleague 2015 – 2016 σε ένα τελικό που είχε δραματικό φινάλε καθώς στα τελευταία λεπτά το σκορ ήταν στον πόντο.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας προηγήθηκε με 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο που τελείωσε με 50 – 30.

Ωστόσο η Φενέρμπαχτσε σταδιακά κατάφερε στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο να μειώσει την διαφορά και να μετατρέψει τον τελικό του Βερολίνου σε «ρώσικη ρουλέτα».

Στα 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος το σκορ ήταν 81 – 81 η Φενέρ κέρδισε φάουλ και ο Σλούκας ευστόχησε και στις δύο βολές, όμως στα 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Χριάπα με φόλοου ισοφάρισε σε 83 – 83 και οδήγησε τον τελικό στην παράταση.

Και στην παράταση παίχτηκε το ίδιο σενάριο καθώς οι δύο ομάδες να εναλλάσσονταν στο σκορ.

Τελικά η ΤΣΣΚΑ Μόσχα πήρε τη νίκη με 101 – 96 και φυσικά τον τίτλο!